Festiwal Projektów Mistrzów Kodowania

Uczniowie z Ryczówka na Festiwalu Projektów Mistrzów Kodowania

W dniach 13-14 czerwca 2014 roku w Warszawie odbył się Festiwalu Projektów Mistrzów Kodowania. Gala miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. W Festiwalu tym uczestniczyło trzech uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ryczówku: Szymon Kozioł, Kacper Słota, Przemek Chamera wraz ze swoją nauczycielką Barbarą Zacłoną. Młodzi programiści, zaproszeni na uroczystość, mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami po zakończeniu I edycji programu Mistrzowie Kodowania, programu realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Stowarzyszenie "Rodzice w Edukacji" oraz firmę Samsung Electronics Polska.

Pierwsza edycja programu Mistrzowie Kodowania została objęta Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej, a także Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki. Uroczystego otwarcia Festiwalu Projektów Mistrzów Kodowania dokonali zaproszeni przedstawiciele organizatorów oraz partnerów programu. Wśród oficjalnych wystąpień szczególnie wyróżniała się wypowiedź Ministra Administracji i Cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego, który swoje słowa skierował bezpośrednio do zgromadzonych młodych programistów: "Przyszłość jest właśnie przed takimi dzieciakami jak Wy. Już dziś mamy najlepszych programistów w Europie. Kiedy przyglądam się temu, jak radzicie sobie w cyfrowym świecie, z jaką łatwością rozwiązujecie problemy i zadania, jak wspaniale tworzycie - utwierdzam się w przekonaniu, że to dobra droga. Dlatego dalej rozwijajcie swoje zainteresowania". Dodał także: "Myślcie o tym, co robicie w Internecie, nie zamieszczajcie głupich zdjęć, nie zamieszczajcie głupich komentarzy, nie obrażajcie. Pamiętajcie, że to co jest w sieci, to jest tam na zawsze i nigdy nie znika. Zawsze w tej sieci zostanie." Liczne obowiązki nie pozwoliły Pani Annie Komorowskiej osobiście przybyć do Zamku Ujazdowskiego, ale przekazała list wystosowany do uczestników Festiwalu. Firmę Samsung Electronics Polska reprezentował jej prezes - In-Ho Lee, który powitał wszystkich uczestników uroczystości. Ciepłe słowa do uczestników spotkania skierowała w swoim liście również Pani Marszałek Sejmu - Ewa Kopacz. Imprezę poprowadzili znani prezenterzy i dziennikarze telewizyjni: Paulina Chylewska i Radosław Brzózka.

W sobotę ponownie spotkaliśmy się w Zamku Ujazdowskim, gdzie rozpoczął się Rodzinny Piknik Mistrzów Kodowania, czyli spotkania oraz wspólne zabawy Mistrzów z mieszkańcami Warszawy. Jedną z atrakcji Pikniku była możliwość wytężenia swego umysłu przy stanowiskach objazdowej wystawy Centrum Nauki Kopernik "Umysł przyłapany". Ponadto odbyły się warsztaty Mistrzów Kodowania oraz warsztaty programowania robotów CoderDojo. Do dyspozycji uczestników była także strefa scratchowania prowadzona przez wspaniałych DJ-ów. Najmłodsi uczestnicy imprezy mieli okazję odpocząć w strefie gier i zabaw. Największą niespodzianką Pikniku okazało się spotkania z mistrzami sportu. Rozmowa, wspólne zdjęcia, autografy, wspólna zabawa z Panem Arturem Partyką, mistrzem Europy oraz wicemistrz świata w skoku wzwyż oraz Panią Otylią Jędrzejczak, pływaczką, mistrzynią olimpijska, mistrzynią świata, mistrzynią Europy, trzykrotną rekordzistką świata, rekordzistką Europy pozostaną na długo w naszej pomięci.

Nasza galeria

Podsumowanie I edycji programu Mistrzowie Kodowania