Byliśmy z wizytą
w Firmie Transportowej w Ryczówku

W dniu 18 października 2016 roku, po zakończonych zajęciach szkolnych, grupa uczniów z klas IV-VI wraz z nauczycielką udała się na pieszą wycieczkę do pobliskiej Firmy Transportowej.
     Realizując przedsięwzięcia wynikające z projektu "Matematyczna Karawana na Pustyni Błędowskiej" chcieliśmy uzyskać od właściciela firmy informacje dotyczące ładowności samochodów ciężarowych.      Po przekroczeniu bram przedsiębiorstwa spostrzegliśmy, że firma ta posiada spore zaplecze samochodowe: samochody dostawcze, samochody dwuosiowe, trzyosiowe, czteroosiowe, ciągniki siodłowe i inne.

Większość tych samochodów może transportować piasek oraz inne materiały sypkie. Ładowność ciężarówek,które podziwialiśmy z bliska, waha się od 1 tony do 25 ton. Słuchając wypowiedzi właściciela zdobyliśmy wiedzę dotyczącą wagi piasku. Otóż okazuje się, że 1m3 piasku może mieć bardzo zróżnicowany ciężar zależny od stopnia jego wilgotności.
     Właściciel firmy oraz kierowcy ciężarówek, odpowiadając na nasze pytania, ukazywali możliwości wykorzystania umiejętności matematycznych w swojej codziennej pracy. Mówili, że kierowca musi przeliczyć czas swojej pracy, ładowność samochodu, zużycie paliwa itp. Podkreślali, że samochód ciężarowy wraz z załadunkiem zużywa więcej paliwa i porusza się wolniej niż samochód bez obciążenia.
     Nasza wyprawa do Firmy Transportowej w Ryczówku dostarczyła nam wielu cennych informacji i wskazówek, które z pewnością wykorzystamy podczas szkolnych warsztatów matematycznych. Przyjemność i doskonała zabawa podczas oglądania wielkich samochodów na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.