MISTRZOWIE KODOWANIA

Nauka programowania prowadzona wśród najmłodszych uczniów może stanowić doskonałą zabawę dla dzieci, dlatego postanowiliśmy przystąpić do III edycji programu "Mistrzowie Kodowania".
Partnerami projektu obecnie są:

• Centrum Cyfrowe,
  • CODER DOJO,
  • Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,
  • Samsung Electronics Polska,
  • Centrum Edukacji Obywatelskiej,
  • Super Belfrzy,
  • Dobra Edukacja.

Patronat nad całym przedsięwzięciem objęli:

• Ministerstwo Edukacji Narodowej,
  • Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
  • Ministerstwo Gospodarki,
  • Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Mistrzowie kodowania są wspierani przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

"Programowanie staje się jedną z najważniejszych umiejętności we współczesnym społeczeństwie. Pomaga nam nie tylko w używaniu nowoczesnej technologii, lecz też w rozwiązywaniu codziennych problemów. Dlatego warto inwestować w rozwijanie u najmłodszych pasji i umiejętności komputerowych, które wykraczają poza prostą obsługę pakietu Office. Program Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w Polsce. Jego celem jest edukacja dzieci w wieku od 9 do 11 lat, choć te ramy są elastyczne i żaden chętny nie usłyszy "nie". Uczniowie poznają od podstaw intuicyjny język programowania Scratch, który ma graficzny interfejs nie odbiegający bardzo od wizualnych edytorów logiki w programach do tworzenia gier".

(Łukasz Józefowicz w Gazeta.pl)

Język programowania Scratch został zaprojektowany przez Mitchela Resnicka (m.in. pomysłodawcę serii zabawek Lego MindStorms i twórcę języka StarLogo), jest rozwijany przez mały zespół pracujący w Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab. Nazwa języka wywodzi się z techniki miksowania muzyki (tworzenia tzw. skreczy) przez hip-hopowych didżejów. Jest on edukacyjnym językiem obiektowym, stworzonym jako środek do nauczania dzieci i młodzieży (od 8 lat wzwyż) podstaw programowania. Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki.

Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz.
Scratch to także społecznościowy serwis, pozwalający każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich oraz oglądanie i pobieranie prac stworzonych przez innych użytkowników tego serwisu. Strona jest dostępna w języku polskim.
Scratch'a można pobrać bezpłatnie ze strony http://scratch.mit.edu/ lub korzystać z wersji on-line.

na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Scratch

5 powodów, by uczyć dzieci programowania