Czy na Pustyni Błędowskiej jest matematyka?
Odpowiedzi szukaliśmy w Krakowie.

W poniedziałek, 7 listopada 2016 roku, wszyscy uczniowie klas IV - VI wraz z nauczycielkami wyjechali do Krakowa na wycieczkę tematyczną realizującą zadania wynikające z projektu "Matematyczna Karawana na Pustyni Błędowskiej". Projekt ten powstał w ramach programu grantowego mPotęga prowadzonego przez Fundację mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć.
     Nasza wyprawa miała ułatwić nam poszukiwania śladów matematyki na pobliskiej Pustyni Błędowskiej.

W tym celu odwiedziliśmy 8 Bazę Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego w Krakowie - Balicach. Jednostka ta dysponuje obecnie dwoma rodzajami samolotów: Casa C-295 oraz M-28 B/PT, które oprócz desantu powietrznego żołnierzy na Pustynię Błędowską wykonują loty związane ze szkoleniem lotniczym, zaopatrzeniem gospodarczym naszego kraju, ratownictwem lotniczym i transportem medycznym, zabezpieczeniem wizyt delegacji zagranicznych i rządowych oraz wiele innych.
Zwiedzanie jednostki rozpoczęliśmy od wizyty w Klubie Wojskowym. Obejrzeliśmy tam krótki film ukazujący samoloty wojskowe podczas wykonywania swych codziennych zadań. Później zwiedzaliśmy Izbę Pamięci, a następnie Kierownik Klubu Wojskowego Pan Marek Kiełpiński pokazał nam samoloty wojskowe, które służą obecnie jako eksponaty. Wnętrze tych maszyn wywarło na nas ogromne wrażenie.
Po jakimś czasie przeszliśmy do ogromnego hangaru remontowego, we wnętrzu którego stała piękna Casa C-295. Gdy zajęliśmy już miejsca wewnątrz samolotu Pan sierżant Mariusz Gajewski z ogromnym zaangażowaniem przekazał nam mnóstwo ciekawostek na temat swojej pracy, lotów samolotowych różnego przeznaczenia i skoków spadochronowych na Pustynię Błędowską.      Po zakończeniu wizyty w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego udaliśmy się do pobliskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Podczas oglądania ciekawych prezentacji zdobyliśmy wiedzę na temat codziennej pracy meteorologów i hydrologów. Chcąc opracować dokładną prognozę pogody muszą oni wykonać mnóstwo pomiarów, obserwacji, obliczeń i analiz. Jest to bardzo żmudna i odpowiedzialna praca. Podstawowym miejscem wykonywania obserwacji meteorologicznych jest ogródek meteorologiczny znajdujący się na każdej stacji meteorologicznej.
IMiGW przekazuje aktualną prognozę pogody m.in. poprzez telewizję, prasę i Internet. Bardziej szczegółowe przewidywania pogodowe opracowuje się dla wojska i straży pożarnej. Ponadto pracownicy instytutu ogłaszają komunikaty o zbliżających się zagrożeniach dla ludzi (np. huraganach, wichurach, powodziach, gołoledzi, gradobiciu i innych).
Nasze pytania skierowane do prelegentów dotyczyły Pustyni Błędowskiej i jej wpływu na pogodę w Ryczówku. Meteorolodzy i hydrolodzy, którzy towarzyszyli nam z całą stanowczością stwierdzili, że bliskie sąsiedztwo terenów pustynnych NIE wpływa na pagodę w naszej okolicy.
     W czasie pobytu w Krakowie mieliśmy sposobność wejścia na punkt widokowy Lotniska w Krakowie - Balicach, z którego doskonale widać lądujące samoloty pasażerskie. Wszyscy mieliśmy wrażenie, że te ogromne maszyny przelatują tuż nad naszymi głowami.      Wycieczkę zakończyliśmy wejściem na Kopiec Kościuszki. Panorama Krakowa jaka ukazała się naszym oczom zaskoczyła nas swym pięknem.